0216 489 36 61
0 533 713 50 40
info@febrisdanismanlik.com

      Çocuk terapileri ergen ve yetişkin terapilerinden farklı olarak çocuğun gelişim dönemine uygun başka teknikler kullanılmasını gerektirir ve çocukluk döneminde ortaya çıkabilecek gelişimsel, duygusal ve davranışsal sorunların oyun terapisi, EMDR, çocuk için bilişsel davranışçı terapi ve Theraplay uygulaması yöntemleriyle çözümünü amaçlar. Bu amaç çerçevesinde uzmanlarımız çocuğu, etkileşime girdiği çevrelerle (aile, okul, yakın sosyal çevre) birlikte değerlendirir ve uygun yaklaşımlarla çözümler sunar.  

Biz Febris Eğitim ve Danışmanlık Merkezi olarak aşağıdaki terapi yaklaşımları ile çalışıyoruz:

- Oyun  Terapisi

      Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel işleve oyun terapisi denir. Güvenli bir ortam yaratan eğitimli bir oyun terapisti ile çocuklar istedikleri gibi oynamaya cesaretlendirilirler. Bu işlevde çocukların duygusal problemlerini ifade etmelerine yönelik çok çeşitli oyuncaklar çocuklara sunulmuştur. Çocuklar; sanat, kum, hayal gücü gibi oyun terapisinin çeşitli araçlarını kullanarak kendilerini ifade etme şansına sahip olurlar. Oyun terapisi, travmatik deneyimler geçiren çocukların duygularına ulaşmayı sağlar. Bunlara nasıl mücadele edeceklerini öğretir.

-  Theraplay

      Theraplay etkileşimleri, ebeveyn-çocuk ilişkisinde bulunan dört temel özelliğe odaklanır: Yapı, Bağlılık, Besleme ve Mücadele. Theraplay seansları ebeveyn ile çocuk arasında aktif, duygusal bir bağ yaratır.

-  PCIT

-  Bilişsel Davranışçı Terapi

      İnsan davranışı ve duygulanımını inceleyen psikolojik modellerden yararlanılarak geliştirilmiştir. Bilimsel bir zemin üzerine kurulu olup birçok psikolojik bozukluk ve geniş bir sorun alanında etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yaklaşımıdır. 

  -  Şema Terapi

      Değiştirilmesi zor, çocukluk ve ergenlik döneminde belirgin kökenleri bulunan psikolojik bozuklukların, açıklanması ve tedavisine dair uygulamaya yönelik bir model. Şema terapi, pek çok psikoterapi ve gelişim modelini birleştirmiş bütüncül psikoterapi modellerinden biridir. Söz konusu bütüncül yapı içerisinde, bilişsel, davranışsal, psikodinamik (özellikle nesne ilişkileri), bağlanma ve geştalt modelleri yer alır. 

-  Davranışçı  Terapi

      Davranışçı terapide kişilere, tepki verme seçeneklerini arttıracak beceriler kazandırılır. Bu sayede seçim yapmayı kısıtlayan engelleyici davranışları kaybolarak, önceden sahip olmadıkları ve göremedikleri seçenekleri kazanır ve görür hale gelirler.

 -  EMDR

      Göz hareketleri ile olumsuz yaşantılara, travmatik olaylara karşı duyarsızlaştırılmayı içeren, ruhsal sorunların tedavisinde başarıyla uygulanan psikoterapi tekniğidir. EMDR terapisi ile sadece semptomlar ortadan kalkmaz. Yeni bakış açısının kazandırdığı pozitif inançlar ve olumlu duygular kişinin kendisine, ilişkilerine, dünyaya bakışını da olumlu yönde değiştirip kişisel gelişim sağlar.

-  Özel Eğitim

      Genel eğitimden farklı bir eğitim gerektiren bireylerin yeterliliklerine ve gelişim özelliklerine dayalı olarak ve sosyal gereksinimlerini karşılamak için, özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından,özel olarak geliştirilmiş eğitim programları, araç-gereçleri ve yöntemleri ile sürdürülen eğitimdir.

-  Dil ve Konuşma Terapisi

      Dil ve konuşma terapisi, dil veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemidir. Artikülasyon bozukluğu, kekemelik, ses bozukluğu ve dil bozukluğu, dil konuşma terapisinin çalışma alanları arasındadır.

-  CAS Prep Müdahale Eğitimi 

      PASS Müdahale Programı, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların planlama, dikkat, ardıl bilişsel işlemler ve eş zamanlılık alt alanlarının ayrıntılı incelenerek bireysel olarak desteklenmesini amaçlayan bir yaklaşımdır. 

-Filial Terapi

Filial terapi çocuk merkezli oyun terapisine ebeveynlerin de dahil edildiği ve ebeveynlerin iyileştirici gücünün kullanıldığı bir terapi türüdür. Filial terapide oyun terapisi seanslarını bizzat çocukla nasıl oyun oynayacağı ve nasıl etkileşim kuracağı konusunda önceden terapist tarafından eğitim verilmiş ebeveyn yürütür. Filial terapi için ebeveyn eğitim süreci bireysel seanslarda yürütülebildiği gibi, grup ortamında da yürütülebilir. Ortalama on oturumluk grup programlarında ebeveynlere çocuklarıyla çocuk merkezli oyun terapisi tekniklerini nasıl kullanacakları ve çocuklarıyla nasıl etkileşim kurabilecekleri anlatılır ve çocuklarıyla uyguladıkları oyun seansları hakkında kendilerine geribildirim verilir.

Çocuğunuzda aşağıdaki gibi sorunlar olduğunu düşünüyorsanız uzmanlarımızdan yardım almanız gerektiğini unutmayın:© Febris Danışmanlık 2016. Tüm Hakları Saklıdır.
NS Reklam Web Tasarımı