0216 489 36 61
0 533 713 50 40
info@febrisdanismanlik.com

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır?


Gelişim çok boyutlu olarak ilerler. Yani bebek, doğumundan itibaren fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal alan olarak ayrı ayrı ele alabileceğimiz ama aynı zamanda birbiriyle iç içe ve birbirini etkileyen dört farklı alanda gelişimini sürdürür. 


Uzm.Psk.Dan. DERYA ALTINAY

ÇALIŞAN ANNE BABALAR


Hepimizin bildiği gibi günümüzde kadınlar da erkekler kadar çalışma hayatına atılmış durumdalar.  Kadınlar aile ekonomisine katkıda bulunmak, kendini güvende hissetmek, akademik kariyer yapmak, yeni çevreler edinmek ya da


ÇOCUĞA TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİDİR?


Tuvalet eğitimi çocuk gelişimi açısından önemli basamaklardan biridir. Günümüz annelerinin kabusu haline gelen bu eğitim süreci, ne zaman başlanması ve çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda bir çok soru işaretini de beraberinde getirir.


AİLELERE KARNE VE TATİL DÖNEMİ İÇİN ÖNERİLER


Öğrencilerin bir süredir heyecan ile beklediği tatil dönemi sonunda başladı. Her ne kadar uzun süredir tatili bekleseler de, her çocuk için karne o kadar heyecan verici olmayabilir. 


ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?


66 aylık çocukların okula başlamasını öngören yeni eğitim sistemindeki değişiklik tartışmaları da beraberinde getirdi. Tekrar 5+3'lük eğitim sistemine geri dönülmesinin konuşulduğu şu günlerde, 


Çocuk ve Ergenlerde Yalan Söyleme Davranışı


Ergenlik dönemi, kişilik gelişiminin sağlıklı bir biçimde geçirilmesi gereken belki en önemli evresidir. Ebeveynlerin, çocuklarına birey olarak hayata hazırlanmasına yardımcı olmakta oldukça zorlandıkları bu evrede,


Uzm.Psk.Derya ALTINAY

ÇOCUKLAR NEDEN YALANA BAŞVURUR


Yalan gerçeğe uymayan, asılsız, doğru olmadığını bile bile söylenen sözdür. Hem yetişkinler hem de çocuklar zaman zaman durumu kurtarmak, ilgi çekebilmek ya da bir çok farklı nedenden ötürü yalana başvurabilir.


ÇOCUKLARA SINIR KOYMAK


"Çok işlek bir kavşakta trafik ışıklarının olmadığını düşünün. Güvende ve emniyette olduğunuzu hissedebilir misiniz? Hayır. Çocuklar için de sınırlar aynı işlevi görür. Sınırlar ile büyümeyen çocuklar kendilerini bir karmaşanın içinde kaybolmuş gibi hissederler."


ÇOCUKLARDA GECE KORKUSU


Korku da tıpkı öfke, sevinç, heyecan gibi bir duygudur. Korkunun sözlük anlamı ise; bir tehlike veya tehlike düşüncesi karşısında duyulan tepkidir.


ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME


Tırnak yeme; tırnağı ve tırnak etini, diş ile koparma, kemirme eylemidir. Tırnak yeme davranışı, çocukların iç dünyalarında yaşadıkları çatışmaların ve sıkıntıların davranışlara yansıması olarak nitelendirilebilir.


ÇOCUKLUK DEPRESYONU


Depresyon, hem yetişkinde hem de çocuklarda görülen bir duygu durum bozukluğudur. Bireyin içinde bulunduğu stres halini dışa vurması ve sosyal hayattan çekilmesi ile dikkat çeken bir sorundur. 


DAVRANIŞ BOZUKLUĞU


Çocuğum yalan söylüyor, arkadaşlarına vuruyor, okuldan kaçıyor bu nedenle okulda ve evde sıkıntılar yaşıyor bunlar davranış problemi olabilir mi?


Baba-çocuk ilişkisinin güçlenmesi DEHB belirtilerini azaltıyor!


Babaların çocuklarıyla erken çocukluk döneminde kurdukları ilişkinin özellikleri, çocuklarının DEHB belirtilerinin yoğunluğunu belirliyor.  


Destek mi? Müdahale mi?


Aşırı ilgili ebeveynlik, uzun vadede çocukların daha mutlu olmasını sağlamıyor. 


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu


 bireyin okul başarısını, aile hayatını, arkadaşlık ilişkilerini ve kendine olan saygısını olumsuz etkileyen psikiyatrik bir bozukluktur. Günümüzde ergen ve yetişkinlerden çok DEHB olan çocuklardan 


Uzm.Psk.Derya ALTINAY

GENÇLERDE YEME BOZUKLUĞU


"Kızım 17 yaşında.Son bir kaç aydır sıklıkla düşük kalorili diyet listeleri oluşturuyor, tartının üzerinden inmiyor, 100gr. aldığında şok diyetler uyguluyor ve kilo vermeyi fiziksel sağlığından önemli görüyor; zihni sürekli kilo, beslenme ve dış görünüşü ile meşgul. Ara sıra kilo kaybı hızlansın diye ödem attırıcı ilaçlar kullanıyor..."


HELİKOPTER ANNE BABALAR


Çocuklarına aşırı ilgi gösteren, sürekli  çocuklarının etraflarında dolaşan, çocukların problemleriyle ve eğitimleriyle gereğinden fazla ilgilenen ve hatta kişiliklerine dahi müdahale eden anne-babalardır. 


Eğitici videolar bebeklerin dil gelişimini gerçekten destekliyor mu?


Artan "eğitici video" içerikleri ve bu içeriklerin faydalı olduğunu iddia eden reklamlar ebeveynlerin dikkatini her geçen gün daha fazla çekmekte ve onların çocuklarına bu videoları izletmek ile ilgili tereddütlerini azaltmaktadır.


Uyku problemi bizi daha saldırgan yapıyor.


Saldırgan davranışlar sergileyenlerin uyku problemleri tedavi edildiğinde bu davranışlarında önemli bir azalma görülüyor.


MEMEDEN KESME


Memeden kesme anneleri en çok düşündüren konulardan biridir. Memeden kesme ile ilgili pek çok görüş olmak ile birlikte, 14. ay bebeğin gelişimi ve bağımsızlaşmasının desteklenmesi için en uygun dönemdir.


ÇOCUKLARDA REDDETME DÖNEMİ


Anneyi kendisinin bir uzantısı olarak gören yani anne ile kendi arasında ayrım yapamayan bebek, hareket becerilerinin gelişmesi ve yeni deneyimler yaşaması sonucu kendini ayrı bir birey olarak algılamaya başlar.


OKUL OLGUNLUĞU


*“4+4+4” eğitim sistemi ile okula başlama yaşının 66 aya indirilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Çocuklarının henüz okula başlamak için yeterli olgunluğa ulaşmadığını düşünen pek çok aile, çocukları ve onların eğitim hayatları ile ilgili ciddi kaygı yaşamaya başladı. 


Öğrenme Bozukluğunu Erken Tespit Edebilmek, Anne-Babalar İçin!


Öğrenme, bir süreçtir. İnsanın doğduğu günden başlar ve ölünceye kadar devam eder. Bu nedenle öğrenme sadece çocuklarımızın okul yaşantısındaki başarılarıyla sınırlandırılmamalıdır. 


Çocuğunuzun yaşadığı Sınav Kaygısı mı? Sınav Korkusu mu?


Sınavlar yaklaşıyor, Sınav Kaygısı ile başa çıkma ve çocuklarımızın sınavlara ilişkin sıkıntı yaşamalarının olası nedenleri ve aile olarak almamız gereken önlemler bulunmaktadır. Her ana-babanın bilmesi gereken kaygı ve korku arasındaki farkı sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Fiziksel aktivite çocukların zihin gücünü ve akademik yeterliliğini arttırıyor!


Fiziksel aktiviteler için derslerden ayrılan zamanın boşa harcanan bir zaman olmadığı kanıtlandı.  


ERGENLERDE AKRAN BASKISI VE ANNE BABANIN ROLÜ


"Fırtına, gerilim ve kimlik bunalımı kavramlarıyla karakterize edilen ergenlik, kaçınılmaz duygusal çatışma ve çelişkiler dönemi olarak değerlendirilmektedir.


OYUN


 Oyun çoğu yetişkin için boş zaman aktivitesi gibi gözükse de, çocukların kişilik gelişiminde büyük önem taşır.


OYUNLA VAR OLAN ÇOCUKLAR


     Kendiliğinden ortaya çıkan, hedefi olmayan ve mutluluk getiren serbest bir etkinliktir oyun. Çocuğun kendisini ve duygularını rahatça ifade edebildiği, yeteneklerini geliştirebildiği, yaratıcılığını ortaya koyabildiği, zihinsel, sosyal ve daha birçok alanda gelişimini desteklediği önemli bir aktivitedir. 


Büşra KUPIK

Farkındalık Sahibi Çocuk Yetiştirmek


Özellikle son zamanlarda farkındalık çalışmaları ile ilgili çok fazla yazılıyor ve konuşuluyor. Peki farkındalık nedir ve bu farkındalık çalışmaları hayatımızda neden bu kadar önemli bir yer edindi? 


İyi Ki Varsın...


       İyi ki varsın… Bu hayatta duymaya ve söylemeye en çok ihtiyaç duyduğumuz cümlelerden biri aslında.


Büşra KUPIK
© Febris Danışmanlık 2016. Tüm Hakları Saklıdır.
NS Reklam Web Tasarımı