Çocuklar İçin Psikolojik Danışmanlık Süreci ve Faydaları

Cocuk Psikologu

Çocuklar için psikolojik danışmanlık büyük bir öneme sahiptir. Okul döneminde ve okul öncesi dönemde çocuklar, yaş gruplarına özgü sosyal, duygusal, dil ve davranışsal gelişim özelliklerine sahiptir. Gelişim süreçleri de kişisel özelliklerinden veya sosyal çevrelerinden, aile ortamlarından ve tutumlarından etkilenir. Çocuklar yaşadıkları sorunların farkında olamazlar, ihtiyaçlarını anne babalarına ve sosyal çevrelere bazı duygusal ve davranışsal bilgilerle iletirler. Çocuk danışmanlığı, çocuğun kişisel gelişiminin yaş grubu özelliklerine ve cinsiyete göre ilerleyip ilerlemediğini, çocuğun aktardığı bilgileri doğru bilip bilmediğini belirleyebilir ve olası davranışsal veya duygusal sorunları önleyebilir.

Çocuk Danışmanlığı Nedir?

Ebeveynler, çocuğun karakteri, okul öncesi ve okulda karşılaştıkları tüm problemler, biyolojik problemler gibi birçok sorunu çözmeye çalışırlar. Ancak bazı durumlarda, bununla başa çıkmak için desteğe ihtiyaçları vardır. Ebeveynler sağlıklı bir birey yetiştirmek için yeterli olmadığında, çocuklar için psikolojik danışmanlık hizmeti devreye girer. Aile ve çocuk danışmanları, çocuklar ve aileleri ile bir araya gelerek çocukların karşılaştıkları sorunların temel kaynağını bulmakta ve ailelerin bu sorunları çözmelerine destek olmaktadır. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve okula başlama saatlerinin ilerlemesi gibi çeşitli değişiklikler nedeniyle çocuk danışmanlığı uygulamasına çok sık rastlanmaktadır. Aileler tüm bu sorunları çocuk danışmanlığı yoluyla çözebilirler.

Çocuk Danışmanlığının Amacı

Çocuklar yaşadıkları sorunların farkında olamazlar, ihtiyaçlarını anne babalarına ve sosyal çevrelere bazı duygusal ve davranışsal bilgilerle iletirler. Çocuklar için psikolojik danışmanlık hizmeti ile çocuğun kişisel gelişiminin yaşıtlarına ve cinsiyetine uygun olup olmadığını belirlemeyi, çocuğun aktardığı bilgileri doğru algılamayı, olası davranışsal ve duygusal sorunları önlemeyi ve ortaya çıkan sorunları çözmeyi amaçlar. Ayrıca aileye çocuğun gelişim sürecini nasıl izleyecekleri, çocukla geçinmekte zorlandıkları alanlarda nasıl davranmaları ve çocuğa hangi alanlarda destek olmaları gerektiği konusunda talimat verilir.

Çocuk Danışmanlığı Terapi Süreci

0-6 yaş arasındaki psikolojik gelişim süreci çocuğun hayatını etkiler. Bu dönemde ortaya çıkabilecek stres faktörleri çocukların psikolojik gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Çocukların baş etme becerileri yetişkinler gibi gelişmediği için stresli durumlarda psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çocuklar için psikolojik danışmanlık süreci, yetişkinler için danışma sürecinden farklıdır. Yetişkinler isteklerine göre bir uzmanla görüşmeye karar verirler ve hangi yardıma ihtiyaçları olduğunu bilirler. Ancak çocuklar danışma sürecine ebeveynleri, öğretmenleri vb. dahil etmezler. Bu açıdan bu süre. yetişkinlerin rehberliği ile başlarlar. Yardım süreci başladığında, ebeveynler ve çocuklarla yapılan değerlendirme görüşmelerine dayanarak sürecin hedefleri net bir şekilde belirlenir. Gerektiğinde veliler, uzmanlar ve okul arasındaki işbirliği iş verimliliği için çok önemlidir.

Çocuklar İçin Psikolojik Danışmanlık Süreci ve Faydaları
Başa dön
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?