Dil ve Konuşma Danışmanlığı: Çözümsüz Değilsiniz!

konuşma bozuklukları

Dil ve konuşma bozuklukları her yaştan insanın karşısına çıkabilecek bozukluklardır ve özellikle çocukları olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra doğru bir uzmanlık ve erken müdahale bu problemi ortadan kaldıracak güce sahiptir. Peki, nasıl mı? Dil ve konuşma danışmanlığı ile! Detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dil ve Konuşma Danışmanlığı Nedir?

Dil ve konuşma danışmanlığı 1 yaşından büyük çocuk, genç ve yetişkine hizmet vermektedir. Bu danışmanlığın verilebilmesi için uzmanın ilgili alanın 4 yıllık bölümünden mezun olması veya belirli bir alandaki lisans eğitiminin üzerine bu alanda yüksek lisans yapmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde danışmanlık süreci sonuç vermeyeceği gibi, daha büyük problemlere yol açabilir.

Uzman öncelikle asıl problemin ne olduğunu belirlemektedir ve daha sonra uygun terapi yöntemi seçilmektedir. Örneğin bazı bireylerde yaşlılık döneminde yeme ve yutma problemleri ortaya çıkabilir. Bu durumda, probleme yönelik terapi süreci araştırılmalıdır.

Dil ve Konuşma bozuklukları zannedildiğinden daha fazla kategoriye ayrılmıştır ve her kategoride bireyin yaşam kalitesini düşüren sorun farklıdır. Bu sorunların erken tanı ve müdahalesi önem arz etmektedir.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Nelerdir?

Halk arasında kekemelik ve bazı harfleri yutarak konuşmak yaygın olarak bilinen konuşma bozuklukları arasındadır; ancak dil ve konuşma bozuklukları çok daha fazladır.  Zaman zaman kişilerin kendilerinde ya da ebeveynlerin çocuklarında farketmedikleri ufak sorunlar bile dil ve konuşma bozuklukları arasına girmektedir.

Dil ve konuşma bozuklukları nelerdir? Aşağıda göreceksiniz:

  1. Artikülasyon ve fonolojik bozukluklar (Farklı seviyelerde olabilmektedir.)
  2. Kekemelik
  3. Hızlı-bozuk konuşma
  4. Gecikmiş konuşma
  5. Dudak-damak yarıklığına bağlı konuşma bozuklukları
  6. Dil bozuklukları
  7. Afazi
  8. Motor Konuşma Bozuklukları
  9. Ses bozuklukları
  10. Yutma Bozuklukları

Tüm bu bozukluklar hangi seviyede olursa olsun bireylerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Özellikle sosyal hayatta olumsuz etkilere yol açtıkları gözlemlenmiştir. Bu sebeple alanında uzman kişiler tarafından müdahale edilmesi önemlidir.

Febris Danışmanlık olarak dil ve konuşma danışmanlığı konusunda uzman dil ve konuşma terapistleriyle çalışıyor ve yaşam kalitenizi arttırmak için çabalıyoruz.

Yaşadığınız problemle ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dil ve Konuşma Danışmanlığı: Çözümsüz Değilsiniz!
Başa dön
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?