Zekâ Testleri: Çocuğunuza yapabileceğiniz Bir İyilik!

zeka testi

Dünya genelinde kabul edilmiş çeşitli zekâ testleri bulunmaktadır ve her biri farklı amaçlarla çocuklara uygulanır. Özellikle gelişiminde birtakım farklılıklar gözlemlenen çocukların ailelerine sıklıkla önerilmektedir.  Zeka Testleri, gözlemlenen bu farklılıkların objektif değerlendirilebilmesi ve bu doğrultuda yol alabilmek için, yaygın olarak kullanılan ve kapsamlı değerlendirme araçlarıdır.  Bu konuda ailelerin bilinçli olması çocuğun gelişimi açısın çok önemlidir. Zekâ testleri ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Zekâ Testleri Nelerdir?

Günümüze kadar zekanın birden fazla tanımı yapılmıştır. ‘Zeka’  bireyin düşünme, akıl yürütme, algılama, kavrama vb. yürütücü işlevlerini kapsayan bir kavramdır.  Çocuklar içinse öğrenme için en önemli olan aygıttır. Bir çocuk zihinsel yeterlilikleri ölçüsünde öğrenebilecek, soyutlama yapabilecek  ve sahip olduğu bu yeterlilikler ile yeni durumlara uyum göstermeyi mümkün kılabilecektir. Zekâ testlerinin kullanım ve uygulanma amaçları farklıdır. Zeka Testleri çoğunlukla, çocuğun yaşına karşılık gelen bilişsel yeterlilikleri ölçerken aynı zamanda çocuğu çocuğun yaşadığı Öğrenme Güçlükleri, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu gibi durumları da saptamak ve anlamakta yardımcı olmaktadır.

  1. WISC-R Wechsler Çocuklar için Zekâ Ölçeği,
  2. Standford- Binet Zekâ
  3. Cattell 2A Zekâ Testi
  4. Cattell 2B Zekâ Testi
  5. Standardize Minimental Test
  6. Alexander Pratik Zekâ- Yetenek Testi
  7. Good Enough – Harris İnsan Çizme Testi
  8. Porteus Labirentleri Testi
  9. CAS- Cognitive Assesment System

Ailelerin çocukları zeka testleri değerlendirmelerine getirmeden önce dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar:  Aile testin içeriği hakkında kesinlikle bilgi vermemelidir. Çocuğa bir zeka testi değerlendirmesine gireceği söylenmesi çocukta kaygı yaratıp gerçek performansını teste aktaramamasına neden olabilir.  Test uygulamasının yapılacağı gün çocuğun yorgun olmaması, dinlenmiş ve karnının tok olması gerekmektedir.

Zeka Testlerinin değerlendirmelerinin sonuçlarını yorumlarken dikkat edilecek en önemli husus, çocuğu bir etikete sıkıştırmaktan çok, onun gelişmiş yönlerini bulmak, tanılamak ve gelişme potansiyeli olan alanları için olabildiğince en erken bir zaman diliminde hem bilimsel hem de pedagojik bir yol haritası oluşturmaktır. Bu yol haritasını da alanında kendisini geliştirmiş bir Psikolog oluşturabilmektedir.

Febris Danışmanlık olarak kanıtlanmış 9 Zekâ Testini de profesyoneller yardımıyla çocuklara uyguluyoruz. Daha sonra ise sonuçları analiz ederek ebeveynler için bir yol haritası oluşturuyoruz. Eğer siz de böyle bir hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Zekâ Testleri: Çocuğunuza yapabileceğiniz Bir İyilik!
Başa dön
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?